KAYIPLAR BULUNSUN, FAILLER YARGILANSIN

Toplu mezarlar acilsin kayiplar bulunsun, failler yargilansin Turkiye karanligiyla yuzlessin..

Basina ve Kamuoyuna

05/02/2011

Biz bu metinde imzasi bulunanlar,  Roj Kadin Meclisi, Sosyalist Kaindinlar Birligi, Britanya Baris Meclisi, Fed-Bir, Kurt Toplum Merkezi ve Halkevi olarak Kurdistan’da TC Devleti’nin insanliga karsi isledigi bu vahseti nefretle kiniyor, biran once Insan Haklari Evrensel Bildirgesi geregince sorumluluklarini yerine getirmesini talep ediyoruz.

 İnsanlığa karşı suçlar 1998 yılında Kabul edilen Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce soyle tanimlanmaktadir. “cinayet, yoketme, köleleştirme, nüfusun sınır dışı edilmesi ya da zorla nakledilmesi, hukuka aykırı bir şekilde hapsetme ya da özgürlükten mahrum bırakma, işkence, tecavüz, cinsel kölelik, zorla fahişeliğe zorlama, zorla hamile bırakma, zorla kısırlaştırma, cinsel şiddet kullanma, zulmetme, kişilerin ortadan zorla kaybedilmesi, ırk ayrımcılığı, diğer insanlık dışı suçlar ,insanlığa karşı suçlar olarak nitelendirilmektedir”.

Kurt cografyasinda yasanan 30 yillik catisma surecince,  “gozaltinda kaybetme”, taciz, tecavuz, iskence ve “kacirarak oldurme” olaylarinda 17 bin civarinda insan faili “gizlenen” cinayetlerle yokedildi. 5 bine yakin insan zorla gozaltina kaybedilirken, 3.700 koy  ve yerlesim birimleri zorla yakilip yok edildi. Bu cinayetler kimi zaman devletin emriyle, kimi zamanda devletin suc ortakligiyla cinayet sebekelerince gerceklestirildi.

Son 30 yildir Kurdistan’da zorla kaybedilmis insanlarin akibetleri uc hafta once Bitlis’in Mutki ilcesinde toplu mezarlar gercekligiyle ortaya cikti, bu gecmiste  bircok kez kayip yakinlarinca dile getirildiyse de, devlet bunu duymadi.

Hala, TC Devleti cumhurbaskani ve basbakanin acilan toplu mezarlar karsisinda sessiz kalisi, gundemi saptirmasi, bu sucu isleyenleri yargi onune cikarmak yerine acilmak uzere bekleyen tespitli mezarlara da engel cikarmasi bu suca ortak olduklari anlamini tasiyip, altina imzasini attigi Uluslararasi Insan Haklari  Bildirgesine ihlal teskil etmektedir. Yine, AKP iktidarinin Kurt sorununu cozmekteki samimiyetsizligi TC’nin son 82 yillik Kurt politikasinin devamidir. Turkiye,BM’nin zorla kaybedilmeleri yasaklayan ve ailelerinin kaybedilenle ilgili gerçeği öğrenmesine olanak sağlayan Kayıplar Sözleşmesi’ni 2006 yılında kabul etse de, hala bu sözleşmeyi imzalamamis olmasi da isledigi curumu kabulu anlamina gelmektedir.

4 Subat tarihinde BDB milletvekili Fatma Kurtalan tarafindan TBMM’ne sunulan soru onergesinde;

“Turkiye’nin en karanlık dönemlerinden birinin aydınlatılması ve kaybedilenlerin yakınları için bir umut ışığı olan toplu mezarlar karşısında hükümet alışılagelen duyarsızlığını korumaktadır. Türkiye uzun yıllar faili meçhul cinayetlerin, zorla-kaybedilmelerin ve gözaltında kayıpların yaşandığı bir ülke. Ancak bu gerçekle yüzleşme cesareti gösteremeyen hükümet; ailelerin yakınlarının nasıl kaybedildiğine ilişkin gerçeği öğrenmesini sağlamadığı gibi kaybedilenlerle ilgili ortaya çıkan en somut delilleri bile yok saymakta, bu konuda sorumluluk almaktan kaçınmaktadır”.

TC Hukumeti, Kurt sorununu erteledikce kendi gelecegini kararttigini gormeli derhal kayip yakinlari ve Kurt Halkinin asagidaki taleplerine cevap vermelidir;

  1. Bu karanlık dönemin sorumluları adaletin önüne çıkarılmalı ve yargılanmalı.
  2. Hakikatleri Araştırma Komisyonu derhal kurulmalı.
  3. DNA Bankası oluşturulmalı.
  4. Bölgemizde kayıp olan binlerce insanımızın gömülü olduğu toplu mezarlari araştırip ortaya çıkarılmalıdır.

 

Toplu mezarlar acilsin kayiplar bulunsun, failler yargilansin Turkiye karanligiyla yuzlessin..

Roj Kadin Meclisi

Sosyalist Kadinlar Birligi

Fed-Bir

Kurt Toplum Merkezi

Halkevi

Biritanya Baris Meclisi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s